Je káva zdravý nebo nezdravý nápoj?

Když se kávovým zrnům podíváme pod slupku, zjistíme toho o nich docela dost. Nicméně stále kolem ní kolují nejasné otázky i odpovědi. Nikdo nemůže s jistotou říci, že je káva jen zdravá nebo naopak nezdravá. Jedná se totiž o nápoj, který má příznivé, neutrální, ale i některé negativní účinky. Hlavním důvodem je kofein, který káva obsahuje.

Člověk se na ní může díky němu stát poměrně rychle závislým. Nemusí po ní usnout, protože kofein tělo povzbuzuje k činnosti. I z toho důvodu je užívání kávy tak říkajíc v rozporu. Jsou lidé, kterým zabraňuje spát nebo jim dokonce způsobuje slabost u srdce. Nicméně drtivá většina české populace si neumí den bez startovní pozice s kávou ani představit.

Proč nám popíjení kávy chutná

Káva je relax podobně jako doba strávená nad šálkem s čajem. Jenže káva má přece jenom větší vliv na mozkové buňky a celkově pozornost, než zrovna čaj. Dokáže organismus lépe udržet v bdělém stavu, což je přínosné zejména pro profese, kde člověk pracuje na směny.

Stejně dobře jako psychické funkce, dokáže káva rozproudit i krevní oběh. Kdo má tedy práci, že se nezastaví, usedá ke kávě mile rád. Je pro něj pauzou a skvělým odpočinkem. Kladným účinkem kávy na lidský organismus, je povzbuzení pozornosti, reakcí a vzájemné interakce mezi lidmi. Dost často jí pijí lidé ve směnných provozech, aby po noční službě zvládli jít na další noční, atd. S kávou mají lidé pocit, že doženou spánkový deficit. Ano i ne, protože bez kávy budou potom o to unavenější. Stále je však oblíbeným nápojem i díky své ceně, která rozhodně nepřekročí spotřebu jiných energetických nápojů.

Čím je pro nás káva škodlivá

Jelikož káva zvyšuje krevní tlak, je nebezpečná hlavně pro ty z nás, kteří trpí na onemocnění srdečně – cévního systému. Pro řadu lidí se tak stává tabu pití kávy i z toho hlediska, že jim to zakáže jejich lékař. Nadměrné pití kávy není pro lidský organismus zdravé a výzkumy potvrzují i vyšší riziko rakoviny jater, slinivky i ledvin. Přímý vliv kofeinu však prokázán nebyl. Další, co by vás mohlo zajímat z estetického hlediska, je žloutnutí zubů. Lidé pracující sedavým zaměstnáním jsou v případě častého pití kávy více vystavení tvorbě hemeroidů. Ačkoliv má káva své pozitivní i negativní stránky, měla by se vždy konzumovat v přiměřeném množství.

TOPlist
TOPlist