Možná si ještě pamatujeme z retro dob mlýnek na kávu v obchodech, kde jsme si přímo na místě kávu umleli. Jenže dnes je doba trochu jinde a místo čerstvé pražené kávy, se na pult dostávají kávy upražené v různých obalech, ale za to mnohem rafinovanějšího aroma a také chuti. Nebylo by na tom nic špatného, kdyby ovšem člověk při koupi hned uvažoval nad tím, jak kávu uskladnit. Řada lidí v tomto ohledu dost tápe a uskladní kávu tím nejhorším způsobem, jak může. V praxi to znamená prostý úkon, kterým je zmražení kávy. Z kávy se tak stávají tuhá zrna, jejichž oleje se poté přelitím vroucí vody neuvolní.
Správné skladování kávy
Jelikož jsme si právě napsali, že chlad na kávu nepůsobí dobře, je každému tedy na výsost jasné, že lednice ani mrazák k dobrému uchování kávy zřejmě nebude. Logicky je tedy rozhodně lepší, kávu držet od vlhkosti, co nejdál.
Vhodným místem pro skladování kávy je suché a temné místo, ideálně spíž. Nicméně káva potřebuje ke svému skladování, nejen vhodné místo, ale také obal a to skutečně kvalitní. Do nádoby by se neměla vkrádat vlhkost a nemělo by v ní probíhat ani kolísání teplot, což zase souvisí s místem jejího uložení. Optimální teplotu si káva udrží bez přímého kontaktu slunečního svitu v neprůhledné plechové dóze s vhodným těsněním.
U kávy nesmí dojít k oxidaci zrn
Pokud se zaměříme na další možnosti skladování kávy kromě plechových dóz, bez pochyby nás napadne i klasické vakuové balení z obchodu. Není špatné, ale jen do doby, než kávu otevřete. Potom už je káva přístupná kyslíku a vlhkosti, což způsobuje její oxidaci. Ve výsledku není poškozena jen struktura jednotlivých zrn, ale právě i chuť. Káva se tak dále může skladovat ve skle, ale opět temném. Hermeticky uzavřené víko u jednotlivých systémů oddálí proces oxidace a kávu udržuje společně s jejími dokonalými vlastnostmi. Na kratší dobu je možno kávu uzavřít do termo hrnku, když je z nerezu a dobře uzavíratelný.